Angela Carter’dan Kırmızı Başlıklı Kız

url

“Çağdaş İngiliz yazar Angela Carter’ın, ele aldığı klasikleşmiş batı masallarını (kendi toplumsal, siyasal, sanatsal görüşleri doğrultusunda) yeniden yazarak ürettiği öykülerden oluşan … The Bloody Chamber (Kanlı Oda) adlı öykü kitabı 1979’da yayımlandı. “Her olayı, yeniden anlatılabilme gizilgücüne sahip durumlar olarak algılıyorum” diyen Carter, çocukluğumuzdan başlayarak yaşamlarımızın en bildik, doğal parçaları haline gelmiş olan masallarda, insana/yaşama/varoluşa ilişkin değişmez, sorgulanmaz, öncesiz ve ölümsüz, evrensel gerçeklikler ve değerler olarak sunulan birçok tanımın, aslında insan doğasının/yaşamın bir parçası olmadığını, tersine, çeşitli tarihsel koşullar bağlamında ve toplumsal uzlaşımlar sonucu oluşturulmuş yapay insan “üretimleri” olduğunu ortaya çıkarmaya çalışan yapıbozucu bir yaklaşımla ele alıyor masalları bu kitabında. Ve öykülerini, hem söz konusu bu baskın gerçeklik/değer tanımlarının hem de bu tanımların hizmetindeki geleneksel anlatı(m) yöntemlerinin işleyişini açığa çıkarmaya ve bunların ağırlığı altında sıkışıp sessiz kalmış tüm olası anlamlara, iletilere, seslere birer çıkış noktası sağlamaya yönelik olarak yazıyor. Cristina Bacchilega’nın, Carter’ın bu uğraşını “masalın çok sayıdaki öteki sesini açığa çıkaran, peri masalı arkeolojisi eylemleri” olarak tanımlaması bundan.”

*Angela Carter’dan bir “Kırmızı Başlıksız Kız” Öyküsü: Düşsel Çocuk Dünyaları Değil Sosyo-politik Yetişkin Ürünleri: Toplumsal Cinsiyet Rollerini Öğretme Aracı Alarak Masallar, Şenay Kara, 2003

Makalenin tamamına buradan erişebilirsiniz.

Angela Carter’dan Kırmızı Başlıklı Kız

Çeviri: Eda Ağca

“Şimdi tüylü postu ve kocaman dişleri olan gerçek kurtlar var. Bir de dışarıda genç kızların peşinden koşup onlara methiyeler düzen çekici mi çekici, iyi huylu ve yardımsever görünen kurtlar var. Ne yazık ki bu tatlı dilli, yumuşak başlı kurtlar tüm canavarlar içinde en tehlikeli olanları.”

Bir zamanlar, ülkenin göbeğinin taa derinliklerinde, annesinin çok sevdiği ve hatta büyükannesinin daha çok sevdiği küçük tatlı bir kız yaşarmış. İyi yürekli büyükannesi ona zarif hanımların at binmeye giderken taktığına benzer bir kırmızı başlık örmüş. Başlık küçük kıza o kadar yakışmış ki çok geçmeden herkes ona Kırmızı Başlıklı Kız demeye başlamış.

Günlerden bir gün annesi kek yapmış ve Kırmızı Başlıklı Kız’a “Büyükannen biraz hasta imiş; gidip ziyaret etmelisin. Giderken yanında kek ve biraz da tereyağı götür,” demiş.

Kırmızı Başlıklı Kız bitişik köyde yaşayan büyükannesini ziyaret etmek için yola koyulmuş; ormanın içinden geçerken onu yemek isteyen ama yakınlarda bir yerde oduncular çalıştığı için cesaret edemeyen bir kurtla karşılaşmış. Kurt, Kırmızı Başlıklı Kız’a nereye gittiğini sormuş. Zavallı kızcağız kurtlarla sohbet etmenin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeden safça yanıtlamış:

“Büyükannemi ziyaret edip annemin yolladığı kek ve tereyağını vermeye gidiyorum.”

“Büyükannen çok mu uzakta yaşıyor?” diye sormuş kurt.

“Ah, evet,” demiş Kırmızı Başlıklı Kız. “Bakın, şurada, değirmenin ötesinde, köye girince karşınıza çıkan ilk evde yaşıyor.”

“Demek öyle. Ben de gidip büyükanneni ziyaret edeyim o zaman,” demiş kurt. “Ben bu yoldan gideceğim, sen de şu yoldan git, bakalım oraya önce hangimiz ulaşabilecek.”

Kurt en kısa patikadan ilerlerken Kırmızı Başlıklı Kız en uzun yolu kullanmış; fındık toplama, kelebek kovalama ve yol kenarından çiçek aşırma derken öyle bir oyalanmış ki yolu daha da uzatmış.

Kurt sonunda büyükannenin evine varmış ve kapıyı çalmış. Tak tak tak!

“Kim var orada?”

“Ben, torunun Kırmızı Başlıklı Kız,” demiş kurt sesini değiştirerek. “Annem sana kek ve biraz tereyağı gönderdi de onları getirdim.”

Büyükanne hasta olduğu için yataktan kalkamamış ve “Kapının sürgüsünü kaldır da içeri gel!” demiş.

Kurt sürgüyü kaldırıp kapıyı açmış. Üç gündür hiçbir şey yemeyen kurt kadıncağızın üzerine atılmış ve onu bir lokmada yiyip bitirmiş. Daha sonra kapıyı kapatan kurt, büyükannenin yatağına girerek Kırmızı Başlıklı Kız’ı beklemeye koyulmuş. Nihayet Kırmızı Başlıklı Kız gelip kapıyı çalmış: Tak tak tak!

“Kim var orada?”

Kırmızı Başlıklı Kız kurdun kısık sesini duymuş ve büyükannenin çok fena üşüttüğünü düşünmüş:

“Benim, torunun Kırmızı Başlıklı Kız. Annem sana kek ve biraz tereyağı gönderdi de onları getirdim.”

Kurt sesini değiştirerek “Kapının sürgüsünü kaldır da içeri gel!” demiş.

Kırmızı Başlıklı Kız sürgüyü kaldırıp kapıyı açmış.

Kurt, Kırmızı Başlıklı Kız’ın içeri girdiğini görünce çarşafların altına saklanmış ve “Keki ve tereyağını ekmekliğe bırak da gel şöyle yanıma uzan” demiş.

Kırmızı Başlıklı Kız kıyafetlerini çıkarıp yatağa uzanmaya gitmiş. Ve büyükannenin tuhaf görüntüsü karşısında hayrete düşmüş.

“Büyükanne, ne kadar da büyük kolların var!”

“Sana daha iyi sarılabilmek için, kuzum.”

“Büyükanne, ne kadar da uzun bacakların var!”

“Daha iyi koşabilmek için kuzum.”

“Büyükanne, kulakların ne kadar da büyük!”

“Daha iyi duyabilmek için kuzum.”

“Büyükanne, ne kadar da kocaman gözlerin var!”

“Daha iyi görebilmek için kuzum.”

“Büyükanne, dişlerin ne kadar da büyük!”

“Seni daha iyi yiyebilmek için kuzum!”

Tam o anda acımasız kurt Kırmızı Başlıklı Kız’ın üzerine atılmış ve tıpkı büyükannesi gibi onu da bir çırpıda yiyip bitirmiş.

KISSADAN HİSSE

Çocuklar; bilhassa hoş, kibarca büyütülmüş genç kızlar katiyen yabancılarla konuşmamalıdırlar. Diyelim ki bunu yapacak kadar akılsızlar, o zaman bazı açgözlü kurtlar onları, zarif kırmızı başlıkları ve geri kalan her şeyle birlikte yiyip bitirdiğinde hayrete düşmemeliler.

Şimdi tüylü postu ve kocaman dişleri olan gerçek kurtlar var. Bir de dışarıda genç kızların peşinden koşup onlara methiyeler düzen çekici mi çekici, iyi huylu ve yardımsever görünen kurtlar var.

Ne yazık ki bu tatlı dilli, yumuşak başlı kurtlar tüm canavarlar içinde en tehlikeli olanları.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s