Sex at the Margins: 10 yaşında bir klasik – Laura Agustín

P-1494914223-Sex-at-the-Margins-320x501Sex at the Margins: Migration, Labour Markets and the Rescue Industry
Laura María Agustin
Seks endüstrisinin, belgesiz göçmenler dahil kadınlar için nasıl güvencesiz bir emek pazarı olarak işlediğini gösteriyor. Bu kitap, onları insan ticaretinin kurbanlarına dönüştürerek seks satan tüm kadınlar adına konuştuğunu iddia eden ahlaki girişimcileri ifade eden Kurtarma Endüstrisi kavramını kullanıyor.

Sex at the Margins kitabı, tanıdığım herkesin daha zengin ülkelerde çalışmaya gitmekten söz ettiği bir dönemde, 25 yıl önce Latin Amerika’da yazılmaya başlandı. Hepimiz bunu asla çıkmayacak vizelere başvurmaksızın yapmış insanlar tanıyorduk. Bunu yasal olmayan yollardan yapan bir kadınsanız, iki seçeneğiniz vardı: ev işçisi olarak çalışmak veya seks satmak. Bazı kadınlar hizmetçilik yapmanın küçültücülüğünü hiç düşünmeden reddetti. Diğerleri fahişelik konusunda aynını düşündü. Tercih meselesiydi sonuçta.

Ardından Avrupalı STK’lar göçmen kadınların seks satmasına karşı kampanyalar başlattılar ve şunu düşündüm: ev işçisi olmanın ne kadar korkunç olduğunu, ne kadar az paraya ne kadar çok çalışmayı gerektirdiğini bilmiyorlar mıydı? Bir şekilde ayakta kalmak isteyen kadınların evde oturmasını neden istiyorlardı? Fahişe olmanın nesi bu kadar berbattı?

Bu, insan ticareti gündelik haber haline gelmeden, tüm enformel seyahat yolları çetelerin eline geçmeden önceki durumdu. Gözlemlerime başladığımda, seks satan kadınlara yönelik anaakım fikrin değiştiği bir dönemeçteydik; uzuncadır baştan çıkarıcı imansızlar olarak görülenler artık kurban sayılmaya başlıyordu. Araştırmamın odağında, bu kadınlara yardım etmeyi görev addetmiş orta sınıf aktörler vardı. Sonrasında şunu yazdım:

…teorize etmek, suskunlukları ve takıntıları ile birlikte, faaliyetleri sapkın olarak değerlendirilen insanları önce bilme/tanıma, sonra da kontrol etme arzusu olarak anlaşılabilir. Bu çalışmadaki odak noktam, Avrupalı olmayanlara yardım etme misyonlarını, özellikle de Avrupalı olmayan ve yoksul kadınları kurtarmaya yönelik anacıl geleneği – adına feminist dendiğinde bile – sorgulayan post-kolonyal bir çerçeveye girer.
Sex at the Margins, s. 7

Tam başlık olan Sex at the Margins: Migration, Labour Markets and the Rescue Industry (Marjlarda Seks: Göç, Emek Pazarları ve Kurtarma Endüstrisi), birçok ülkede işlevsiz kalan politika sorunlarını sıralıyor: çalışmak için düzensiz seyahat (ekonomik göç) ve ticari seks. Göçmenler her yerde, erkeklerin yanı sıra kadınlar olarak da, sıkça daha riskli işlere yöneliyorlar. Enformel ekonomide yaşam hiçbir yurttaşlık hakkının olmaması anlamına geldiğinden, birçokları o zaman neden daha çok para kazanmayayım diyor ve seks işi kadınlar için en çok kazandıran seçenek.

Ama bu kitaptaki marjlarda yaşayanlar sadece göçmenler değil, hiç seyahat bile etmemiş insanlar. Aydınlanma öncesinde, fahişeler çalıştıkları toplumlardan dışlanmıyorlardı. Ama Toplumsalın Yükselişi ile birlikte, belirli burjuva şahsiyetler fahişeleri de içeren yoksulların durumunu düzeltmek gibi bir misyonla tanımlanır oldular. Seks satmayı hizmet işi kategorisi dışında tutmanın veya ev içi emeği seksüel emekten daha haysiyetli saymanın özsel hiçbir sebebini bulamıyordum. Yatılı hizmetçiler genellikle kölelik koşullarında çalışırlar ama seks işçilerinin yarattığına benzer bir patırtı yaratmaz bu durum.

Sex at the Margins belirli bir teorik çizgiye yerleştirilemez. Ayrıcalıklı toplumsal aktörlere bakmak için Yukarıyı İnceleme metodunu ve Yönetimsellik teorisini kullandım. Kitap göç ve seyahat ile ilgili fikirleri, hizmet işini ve fahişeliğin tarihini analiz eden bölümlere sahip. Saha çalışması İspanya’da, STK’lardaki ve yardım projelerindeki çeşitli orta sınıf çalışanlar arasında yürütüldü. Seks İşi ve İnsan Kaçakçılığı Üzerine Çalışan Sevgili Öğrenciler’de söylediğim gibi, fikirlerim madde madde özet geçilebilir değil.

Kitap 2007’de yayınlandığında kendi göç sorunlarıma gömülmüştüm. Kitabın tanıtımı olmadı. Sonrasında, o ülkeden bu ülkeye sekerken, röportaj ve bilgi talepleri damlamaya başladı ve benim dışımda da bir sürü insanın aynı şeyi sorduğunu keşfettim: nasıl yaşamamız gerektiği konusunda En Doğrusunu Bildiğini iddia eden bu ahlaki girişimciler de kim oluyordu?

Kitap artık on yaşında ve üzülerek söylüyorum ki şimdi daha bile alakalı. Kurtarma Endüstrisi dediğim şey – kadınları seks satmaktan kurtarma misyonlarındaki herkes – büyüdü ve hiç aklıma bile gelmeyen yollardan yaygınlaştı. Seks işinin ortadan kaldırılması için didinenler ve yardım peşinde koşan diğerleri, kadınların yapmak istiyoruz dedikleri şeyi kabul etmeyi reddetmeye devam ederek, onların çaresiz ve masum (şimdi kullanılan kelime korunmasız olsa da) olduklarına inanmayı tercih ediyor gibiler.

Sex at the Margins sayısız üniversitede ders müfredatına girdi. Beğenenler her şeyden çok, öznelerin kendisinin ne söylediğini hiçleştirmedeki sorunu açıkladığım için teşekkür ettiler bana. Kurtarıcılar buna “sesi olmayanlara ses olmak” diyordu, yani daha az avantajlı durumdaki kadınlar ne yaptıklarını bilmiyor ve kendi adlarına konuşulmasına ihtiyaç duyuyordu. Öte yandan tweet atabilen veya kendi uçak biletini alabilen kadınların sesi de önemsiz elit bir azınlık olarak yok sayıldı. Hükümet ve polis programları ve bağışlar üzerinden, Kurtarma Endüstrisi her dün dünyaya yayılmaya devam ediyor.

19.12.17

Sex at the Margins, sesli kitap dahil her formatta mevcuttur.

Laura Agustín The Naked Anthropologist blogunu yazmaktadır ve Facebook ile Twitter’da takip edilebilir. Yeni çalışması The Three-Headed Dog, Sex at the Margins’in kurgu versiyonu gibidir.

Kaynak: zedbooks.net

Çeviri: Serap Şen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s