ABD ulusal güvenlik danışmanı: Katar ve Türkiye radikal ideolojinin yeni sponsorları – Joyce Karam

trump_national_security_advisor_50566

General HR McMaster, Katar ve Türkiye’nin aşırılıkçı ideolojiye sponsorluk yapma ve fon sağlama konusundaki “yeni rollerini” eleştirdi.

ABD ulusal güvenlik danışmanı General HR McMaster, Salı günü yaptığı açıklamada, Katar ve Türkiye’nin aşırılıkçı ideolojiye sponsorluk yapma ve fon sağlama konusundaki “yeni rollerini” eleştirdi ve Türkiye’nin Batı ile artan sorunlarını Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yükselişine bağladı.

Washington’daki Policy Exchange kuruluşunun ev sahipliğini yaptığı etkinlikte Britanyalı mevkidaşı Mark Sidwell ile basın önüne çıkan McMaster, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni ulusal güvenlik stratejisini Pazartesi günü açıklayacağını duyurdu.

Stratejinin ABD açısından hayati dört stratejik çıkara dayalı olacağını ekleyerek bunları şöyle sıraladı:

  1. ABD anayurdunun ve yurttaşlarının korunması
  2. Amerikan refahının geliştirilmesi
  3. Barışın güç ile korunması
  4. Amerikan nüfuzunun artırılması

McMaster bu stratejik ayakları sayarken ABD’nin küresel çıkarlarına ikisi Ortadoğu merkezli üç tehdit sıraladı.

İlk olarak Çin ve Rusya’dan ABD’nin müttefikleri ile yakınlaşan ve uluslararası düzenin altını oyan “revizyonist güçler” olarak söz etti. Bunu, “terörü desteklediklerini ve kitle imha silahı peşinde olduklarını” söylediği “İran ve Kuzey Kore gibi haydut rejimler” takip etti.

Üçüncü tehdidi ise etkili operasyonlarla engellenmesi gereken cihatçı radikal örgütler olarak açıkladı.

McMaster Rusya konusunda şahin bir tavır sergileyerek şöyle konuştu: “Rusya’dan ‘yeni nesil harp’ olarak da adlandırılan bir tehditle yüz yüzeyiz.”

“Bunlar birden çok etki alanı üzerinde işletilen siber araçlar kullanılarak yapılan ve ülkelerimiz içinde toplumlarımızı bölmeyi amaçlayan çok sofistike yıkım ve dezenformasyon kampanyaları ve propaganda.”

Siyasal İslam ve Müslüman Kardeşler ve diğer İslamcı siyasi örgütler üzerine görüşleri sorulan General McMaster, Britanyalı eski diplomat Sör John Jenkins tarafından 2014’te bu konuda yapılan bir incelemenin “büyük bir hayranı” olduğunu söyledi. Birleşik Krallık hükümetinin kamuoyuna açıklamadığı bu incelemenin siyasal İslam tehdidi konusunda uyarıda bulunduğuna inanılıyor.

General McMaster, “Radikal İslamcı ideoloji açık ki tüm uygar insanlar için vahim bir tehdit” dedi.

ABD ulusal güvenlik danışmanı, bu tehdidin geçmişte gereğince öngörülemediğini söyledi.

“Yardım kuruluşları, medreseler ve diğer toplumsal örgütlenmeler üzerinden radikal İslamcı ideolojinin nasıl yayıldığına yeterince dikkat etmedik.”

McMaster Suudi Arabistan’ın bu örgütlerden bazılarına yönelik onlarca yıl önceki desteğine göndermede bulunurken, Katar ve Türkiye’yi ise bugünkü ana destekçiler olarak saydı. “Şu an Katar ve Türkiye tarafından daha çok yapılıyor” dedi.

Trump yönetiminin aşırılıkçı ideolojilerle ve bunların fonlanmasıyla mücadelede kararlı olduğunu ekledi ve ABD Başkanı’nın Suudi Arabistan ziyareti sırasında oluşturulan yeni merkeze atıfta bulundu. “İslamcı radikal ideoloji siyasal İslam’la buluştuğunda bu büyük bir sorun” dedi.

Tüm Müslüman Kardeşler kollarının aynı olmadığını vurgularken, bir başka “Mursi modeli” daha ortaya çıkmaması için kişisel özgürlüklere saygılı muhalif gruplar oluşturulmasını salık verdi. McMaster Müslüman Kardeşler’in gizli faaliyet yürüttüğünü ve sokak ayaklanmaları ile Hüsnü Mübarek’in 2011’de devrilmesi ardından muhalefeti tekeline aldığını söyledi.

McMaster’ın Müslüman Kardeşler ile benzeştirdiği bir diğer model ise Türkiye’nin AKP’si oldu. “Sivil toplum üzerinden faaliyet yürüterek iktidarlarını tek parti [iktidarına] doğru konsolide ettiler, ne yazık ki bu Türkiye’nin Batı ile arasının açılmasına etki eden bir problem,” dedi.

İran konusunda ise McMaster Tahran hükümetini “bir haydut rejim ve revizyonist bir bölgesel güç” olarak tanımladı ve İran’ın kendi etkisindeki gruplara desteğini ve nükleer silahlara erişim yollarını kesmenin yanı sıra “özellikle de Suriye’de istikrarı tehdit eden faaliyetlerine izin vermemeliyiz” dedi. McMaster ayrıca, nükleer anlaşmanın dışında yaptırımlar aranmasını ve Obama’nın anlaşmanın kendisini İran’a karşı stratejinin odak noktası yapan yaklaşımının terk edilmesi gerektiğini de savundu.

McMaster konuşmasını “Muhakkak cevaplamam gereken bir telefon aldım” diyerek aniden sonlandırdı ama son olarak ABD’nin Kuzey Kore’de bir rejim değişikliği peşinde olmadığını da ekledi.

“Politikamız bu değil. Bizim vurgumuz yarımadada nükleersizleşme,” dedi.

Kaynak: https://www.thenational.ae/world/the-americas/us-national-security-adviser-qatar-and-turkey-are-new-sponsors-of-radical-ideology-1.683989

Çeviri: Serap Şen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s