İtalya seçimleri, neo-faşistlerin başarısızlığı: Forza Nuova ve CasaPound çıkış yakalayamadı

113552109-3df94563-f772-4a40-96c6-902800789701.jpg

Saldırgan seçim kampanyasına rağmen iki aşırı sağ oluşum %3 eşiğinin çok altında kaldı (%1’i ancak aştı): Her ikisi de di Salvini’nin Lega’sı (Lig) tarafından yutuldu.

PAOLO BERIZZI

Yeni, ulusalcı ve (AB karşısında) egemenlik yanlısı Lega tarafından yutuldular. Seçim kampanyası sırasında kullanılan ve yakın dönemde haberlerde yer alan şiddet ve tehdit edici ton cezalandırıldı. Güç gösterileri ve nostaljik sloganlarla geçen beş ayın ardından şimdi oy oranlarını konuşma zamanı: neo-faşist partiler çıkış yakalayamadı ve %3 eşiğinin çok altında kaldılar. CasaPound Italia (CPI) %0,9, Forza Nuova (“İtalya İtalyanlarındır” listesiyle ve İtalyan bayrağıyla birlikte) %0,37 oy aldı. Telefon rehberinden alınmış yüzdeler. Veya ANPI başkanı Carla Nespolo’nun deyişiyle “konu dışı.”

Bu nedenle kara dalga parlamentoya giremeyecek ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşananlarla kıyaslandığında bu önemli bir haber. CPI lideri ve başbakan adayı Simone Di Stefano önceki akşam La7 kanalında Enrico Mentana’yla televizyonda yaşadığı atışmada “Bize televizyonda yer vermediniz” diye suçladı. “Demokratik olmayan sizsiniz, biz değil,” diyerek dozu arttırdı. Kendinizi avutmak için alışılmadık bir yöntem. Sanki bir partinin seçim başarısı ve ülkede konsensüs sağlama becerisi, sadece televizyona çıkma süresine bağlıymış gibiydi. CPI’nın seçim kampanyasının hashtag’i doğrudan parlamentoya (“#direzione Parlamento”) olmuştu. Perşembe günü, son mitingde Di Stefano, Pantheon meydanında söz veriyordu: “Siyaseti ezip geçeceğiz.” Bolca abartılıydı ama son beş ay içinde, siyah kaplumbağa (faşist CasaPound’un simgesi) meclise girerse yaratacağı rahatsızlığa dair tehditlerindeki “sandalyeler ve tokatlar havada uçuşacak”tan biraz daha az şiddet içeriyordu. Ama sonuç bir hiç. “Yarından itibaren meydanlarda, banliyölerde yeniden çalışmaya başlayacak ve bunca yıldır yaptıklarımızı yapmaya devam edeceğiz,” dedi CPI sekreteri bariz biçimde hayal kırıklığına uğramış halde. “Üçüncü milenyumun faşistlerinin” tek tesellisi, hala var olan umutları Mauro Antonini’nin adaylığıyla Lazio bölgesine girmeyi becermek. “Böylece en azından sahaya süreceğimiz kaynaklarla yeniden başlamak için araçlarımız olacak,” diye açıkladı Di Stefano.

Forza Nuova’da ise sessizlik hakim: Roberto Fiore’nin son gönderisi hala oy kullanılan saatlerde gönderilmişti ve “vatanseverlere” melankolik bir mesaj gibi görünüyordu. “Ne olursa olsun sizi yüz üstü bırakmayacağız,” diyordu. Ama vatanseverler onu yüz üstü bıraktı. Onlardan da hiçbir vekil veya aşırı sağın söylemleriyle hiçbir “savaşçı” veya “siyasi asker” seçilemedi.

Neo-faşist partilerin seçim kampanyasında işe yaramayan neydi? Medya propaganda ağı ve meydan mitinglerine dönüşle – seçimler öncesinde yedekte bekleyen aşırılıkçı şiddetin de yükselmesiyle birlikte – seçim sonuçlarından çıkan şey büyük bir yenilgidir. Parlamentoya girmenin kolay bir şey olmadığı biliniyordu. Çünkü bu bir metapolitik meselesidir, banliyölerde yabancı düşmanı devriyeler ve gıda kolileri başka bir şey, hesaplamalar ve seçim stratejisi başka bir şeydir. Bölgecilik oynamakla (CPI’nın suiistimallerinin başarılı olduğu yer) sandık hesabı arasında büyük bir fark vardır. Bazılarının kabul ettiği, siyah kaplumbağanın başarısına dair hipotez dramatik biçimde solup gidiyor. Ama Di Stefano ve yoldaşlarının bir Salvini hükümetini destekleme teklifi ile “merkez sağ havuzuna bir taş atması” da yeterli olmadı (Lega lideri koalisyon önerilerini sonunda reddetti). CasaPound Italia’nın yenilgisinin nedenlerinden birisi tam da burada: süreç içinde sağcı seçmenler, hatta aşırı sağcılar Lega’yı parlamentoya ve belki de hükümete girme şansına sahip, egemenlik talepleri olan ve göçmenliğe karşı net tavrı olan tek parti olarak kabul etti. “Mümkün olduğunca güçlü oy verin.” CPI’nın seçmenlerine yaptığı çağrı çok güçlüydü. Dört gün önceki gönderisinde Di Stefano şunu yazdı, “ulusu savunmak için parlamentoya bir avuç savaşçı gönderiyoruz!” ve tahminde bulundu “yeni bir hükümet kapıda.” Ama asıl rakibi, onu yutan yamyam aslında Lega’nın kendisiydi.

İtalyancadan çeviren: Yakov Petroviç

Kaynak: http://www.repubblica.it/speciali/politica/elezioni2018/2018/03/05/news/flop_neofascisti-190494095/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s