Toronto saldırganının selamladığı kadın düşmanı ‘incel’ grubunun kısa tarihi

Mack Lamoureux (VICE)

Screen Shot 2018-04-25 at 12.20.17.png

Toronto’da Pazartesi günü beyaz bir minibüsü yayaların üzerine sürerek 10 kişiyi öldüren ve 14 kişiyi yaralayan Alek Minassian adlı saldırgan pek çok soruya neden oldu ve Facebook’ta saldırıyı gerçekleştirmeden hemen önce yaptığı paylaşım kafa karışıklığını daha da artırdı.

Pazartesi günü öğleden sonra 1.30’da kiralık bir beyaz minibüs Toronto’nun kuzeyindeki Yonge Ave ve Finch üzerinde yüksek hızda gazlayıp kimi zaman frene basıp ters yönde sürerek yaklaşık yedi dakika boyunca yayalara çarptı. Minassian kısa süre içinde yakalandı ve birinci dereceden 10 cinayet ve 13 cinayete teşebbüs suçlamasıyla yargılanacak.

Aşağıdaki gönderinin Alek Minassian tarafından gerçekten paylaşıldığı, Facebook tarafından VICE’a teyit edildi ancak polis bu gönderiyi onun yazdığını değil sadece sayfasında görüldüğünü teyit etti.

“Private (Recruit) Minassian Infantry 00010, wishing to speak to Sgt. 4chan please. C23249161. The Incel Rebellion has already begun! We will overthrow all the Chads and Stacys! All hail the Supreme Gentleman Elliot Rodger!”

“Piyade Er Minassian 00010 Teğmen 4chan’le konuşmak istiyor lütfen. C23249161,” yazıyor gönderide. “Incel Ayaklanması başladı! Tüm Chad’leri ve Stacy’leri devireceğiz! Yüce Efendimiz Elliot Rodger’a selam olsun!”

Incel, cinsel ilişki yaşayamadıkları için kadınları suçlayan erkeklerle özdeşleşmiş “involuntarily celibate” (celibate—genellikle dini nedenlerle—kendi isteğiyle bekar bir hayat sürenler için kullanılan bir terim, burada istenmediği halde bekarlık vurgulanıyor, “istemsiz bakir” denebilir) deyiminin kısaltması. Kadınlara şiddet uygulanmasını ve tecavüz edilmesini dileyen birçok erkeği barındıran ve siyasi olarak merkezsiz olan bu grup, hastalıklı biçimde kadın düşmanı ve tehlikeli biçimde anti-feminist. Bu topluluğun özündeki inanç, “sistemin” cinsellik açısından kendilerine karşı kadınların lehine bozuk olduğu. Incel terimi ilk olarak 1993’te Torontolu bir kadın tarafından kullanılmış ama geçtiğimiz yıllar içinde erkekler tarafından sahiplenilmiş.

Screen Shot 2018-04-25 at 12.21.00.png

Grup Lookism veya 4chan’in /r9k/ sayfası gibi web sitelerinde varlık gösteriyor. Reddit’te Incel’ler için en popüler sayfa olan r/Braincels, saldırıyı tasvip etmediklerini belirtme ihtiyacı duymuş ve şöyle yazmış: “r/Braincel’ler, herhangi bir şekilde şiddet uygulamayı veya fiziksel zarar vermeyi veya bu suçları işleyenleri desteklemeyin, teşvik etmeyin ya da övmeyin.”

Geçtiğimiz yıl Reddit r/incels subreddit’ini yasakladı. O vakitte 40.000 üyesi olduğu ile övünüyordu bu sayfa.

Minassian’ın Facebook gönderisinde geçen “Chad’ler ve Stacy’ler” ise cinsel açıdan başarılı erkekleri ve incel’ler yerine “Chad’leri” seçen kadınları kastediyor. Minassian’ın Facebook gönderisinde adı geçen ve incel’leri tüm dünyaya tanıtmış kişi olan Elliot Rodger, topluluk içinde sık sık kahraman diye övülüyor.

“22 yaşındayım ve hala bakireyim,” yazıyor Rodger’ın manifestonun bir yerinde. “Bir kızla öpüşmüş bile değilim. İki buçuk yıldır üniversitedeyim ama hala bakireyim. Bu çok acı verici oldu. Üniversite herkesin seks, eğlence ve mutluluk gibi şeyleri deneyimlediği zamandır. Bu yıllar boyunca yalnız başıma takılmak zorunda kaldım.

“Bu adil değil. Siz kızlar bana hiç yüz vermediniz. Beni niye çekici bulmuyorsunuz bilmiyorum ama sizi bunun için cezalandıracağım. Haksızlık bu, bir suç, çünkü… bende ne görmediğinizi bilmiyorum.”

Rodger, manifestoyu yayınladıktan kısa süre sonra üç erkeği bıçaklayarak öldürdü, öğrenci yurdundaki üç kızı vurdu (ikisini öldürdü) ve bir markete ateş açarak bir kişiyi öldürdü. Saldırı Rodger’ın kendi kafasına sıkmasıyla son buldu. Günün sonunda Rodger kendisi dahil yedi kişiyi öldürmüş ve 14 kişiyi yaralamıştı.

Online topluluk, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Reddit nadir kararlarından birini vererek incel subreddit’ini kapattığında büyük bir darbe aldı. Subreddit incel’ler için bir “destek grubu” olarak anılıyordu. Sosyal medya platformu grubun şiddet kışkırtıcılığı yapmama kuralını ihlal ettiğini belirtti. Subreddit Rodger’ı “Aziz Elliot” olarak anmıştı. Reddit’teki r/incels kapatıldığından beri r/Braincels başlıklı bu subreddit açılmıştı. Şu an 16.900 takipçisi var ve kendisini “incel’ler ve incel kültürünü kutlayanlar” olarak tanımlıyor.

İki incel subreddit’i o kadar ünlü oldu ki incel’leri takip edip onlarla dalga geçen r/inceltears başlıklı bir gözlemci subreddit bile ortaya çıktı.

Incel topluluğunun üyeleri, onun topluluğun gerçek bir üyesi olmadığını veya grupla bağlantısının “yalan haber” olduğunu açıklayarak Minassian ile aralarına mesafe koymaya çalıştılar. Ancak kullanıcıların tümü Minassian’la arasına mesafe koymuyor. 4Chan ve r/Brainsels’de bazı kullanıcılar Rodger’ı övdükleri gibi Minassian’ı da övmeye başladılar ve bu durum reddit moderatörlerinin bir sürü gönderiyi silmesine yol açtı.

En sonunda moderatörler, CBC kanalının Minassian’ın incel durumunu teyit eden haberi ile ilgili gönderiyi, “bu zincire epey siniri bozuk tip birikmiş. Şu an ihtiyacımız olan son şey içerik ilkesini ihlal eden daha fazla yorum” diyerek yoruma kapatmak zorunda kaldılar.

Saldırıdan kısa bir süre sonra Facebook Minassian’ın hesabını içerik kurallarını ihlal ettiği için sildi. Bir VICE Özel Haberi, Minassian’ın kısa bir süre Kanada ordusunda bulunduğunu ve gönderisinde geçen iki sayının orduyla alakalı olabileceğini (“00010” Kanada piyade sınıfının gerçek sicil numarası, “C23249161” ise geçerli bir hizmet numarasına benziyor) ortaya çıkardı.

vice.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s