Avrupa’nın muhafazakâr partileri aşırı sağa çekiyor

cdu.jpg

İtalya’da göçmenler için kamplar oluşturulmasına yönelik son karar kimseyi sevindirmemeli çünkü bu tür kampların ne kadar kötü koşullara sahip olduğu önceki deneyimlerle sabit. İtalyan organize suç örgütlerinin mevcut kampların idaresine karışması ve göçmenleri ve mültecileri düşük ücretli tarımsal işlerde ve seks işçiliği ağlarıyla sömürmesi ana kaygılar. Geçtiğimiz yıl, mafya tipi bir örgüt olan Calabrian ‘Ndrangheta’nın üyeleri*, 10 yıldan fazla süredir Isola Capo Rizzuto’daki bir kampı “işlettikleri” ortaya çıkınca tutuklanmıştı. Resmî açıklamalara göre, grup kampa ayrılan 100 milyon euroluk AB yardımlarının üçte birini cebe indirmiş.

Afrika ve Asya’da kitlesel göç konusunda Avrupa’nın ortak bir çözüme ulaşmasında önemli bir adım olarak sunulan mini zirvenin ulaştığı sonuçlar, iddiaların aksine zayıf kaldı. Avrupalı liderler, bir kez daha sorunun kaynağına gitmekten kaçındılar ve meseleyi halı altına süpürmeye karar verdiler.

Bazı AB ülkelerinde seçimler yaklaşmakta. Diğer üye ülkelerde hükümet koalisyonları pek istikrarlı değil ve hepsi birden önümüzdeki yıl Avrupa seçimlerini karşılayacaklar.

Ancak göçmenlerin ve mültecilerin gelişi, bazen azalan sayılarla bazen kitlesel akınlar şeklinde sürecek çünkü kitlesel göç üreten bölgelerde yoksulluk, savaş, sömürü, güvenlik yokluğu ve salgın hale gelmiş yolsuzluk devam edecek.

Avrupa’mızda, Türkiye, Ürdün ve Kenya’da, dünyanın en büyük ve kalabalık mülteci kamplarından bazılar var. Kuraklık, seller ve ormansızlaşma gibi çevresel sorunlar kapsamlı insan hareketlerini tetikliyor. İşsizlik, derin yoksulluk ve aşırı nüfus, Afrikalıları ve Asyalıları daha iyi bir gelecek arayışına itiyor. Yerel savaşlar, kabileler arası çatışmalar, kökten dincilik ve insan ticareti, yolsuzluğa batmış siyasi liderlerle de birleşerek bu kasvetli resmi tamamlıyor.

Dolayısıyla AB topraklarına doğru göç akınını şiddetle durdurmak mümkün değil.

Sorun kaynağında çözülmeli. Ama bu çok maliyetli ve Asya ve Afrika’daki yolsuz liderlerinin yanı sıra birçok Batılı şirketin de çıkarlarını rahatsız edebilecek küresel çaplı bir eylem gerektiriyor. Kısacası, göç bu bölgelerde daha fazla gıda, iş ve güvenlikle azaltılabilir.

Tehlikeli bir karşılaşma

Ancak mini zirvenin ardından en kaygı verici şey, muhafazakârlar ile yükselen aşırı sağın yakınlaşması idi.

Aşırı sağ yıllardır propagandasını terör ve güvensizlik üzerinden yapıyor. Göçmenler kolay hedef çünkü bu tip partiler son yıllarda durumu kötüleşmiş, yoksul bölgelerden oy alıyorlar. İşsizlik, sosyal nefret ve kimlik krizleri ana akım partilerin çözüm üretemediği meseleler ve aşırı sağ politikacılar için giderek daha fazla oy havuzuna dönüşüyorlar.

Muhafazakârlar, Bavyera, Avusturya, Danimarka, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nde olduğu gibi, seçimlerdeki başarısını gördükleri göçmen karşıtı söylemleri hızla kendileri de benimsiyorlar. Macaristan, Slovakya, Slovenya ve Bulgaristan’dakiler ise aşırı sağ öneri ve argümanlara o kadar yaklaştılar ki bu ülkelerde muhafazakârlar ile aşırı sağ partileri birbirinden ayırmak artık neredeyse mümkün değil.

Fakat aşırı sağın ana hedefi göç dalgası değil, Avrupa Birliği ve entegrasyonun derinleşmesi fikri. Kendi ulus devletlerini ve ayrıcalıklı seçkinlerini korumak istiyorlar.

Muhafazakâr liderlerin birçoğunun AB’nin geleceği ve Birliğin kurucu ilkeleri temelinde gerekliliği konusunda giderek daha kuşkucu hale geldiği doğru. Çoğu, AB ülkeleri arasındaki bağların toptan iptalinden yana. Kendi ulus devletlerini güçlendirme hedefleri giderek daha fazla destekçi buluyor.

Örneğin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki muhafazakâr politikacılar, AB fonlarından en büyük payı almalarına rağmen AB fikrine karşılar.

AB’nin karşı karşıya olduğu gerçek tehdit şu anda bu, göç değil. Göç aslında Avrupa’nın birliği fikrini yok etmek için kullanılan bir mesele.

(*) Çevirenin notu: İtalya’nın göçmen karşıtlığı ile oy toplayan yeni içişleri bakanının bu mafya örgütü ile bağları basına yansıdı.

Kaynak: https://www.europeaninterest.eu/article/conservatives-far-right-leaders-use-migration-eu/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s