Yeşiller Partisi* David Challenor meselesinde hatalarını kabul etmeli – Olivia Palmer

(*) İngiltere ve Galler

resim
Yeşiller Partisi’ne Hoş Geldiniz / Departman Listesi / Kadın Olmayanlar / LGBTQIVYZ / Haberimiz Yoktu / Meclis Seçim Danışmanları / Kızların Hakları (Olmasa da Olur) / La La La La Duymuyoruz ki – Vay be, neredeyse her şeyi düşünmüşler – Tabi tabi, malum şey hariç

Anti-feminist bir lobici olan David Challenor, LGBTIQ+ Yeşiller grubunun diğer üyeleriyle birlikte, son birkaç yılı feministlere karşı başarılı bir göz korkutma ve nefret kampanyası yürüterek geçirdi.

Kaynak

On yaşında bir kız çocuğunun Yeşiller Partisi aktivisti David [Baloo] Challenor tarafından tecavüz ve işkenceye maruz bırakılmasına dair iğrenç ötesi olayı duyduğumdan bu yana kendime gelebilmiş değilim. Aklım bu iğrenç suçların kurbanında. Failin mahkemede suçunu kabul etmemesine, bu zavallı çocuğu kendisine karşı ifade vermek için korkunç süreci anlatmak üzere duruşmaya katılmak zorunda bırakmasına özellikle delirdim.

Bugüne kadar bunca insan tarafından böylesine dehşet verici şekilde yüz üstü bırakılmış bu çocuk, umarım gereken yardıma ve hizmetlere erişebiliyordur. Yeşiller Partisi’nin eski bir meclis adayı olarak, partinin bu meseleyi nasıl ele aldığı konusunda endişeliyim. Parti tarafından hayal kırıklığına uğratılmış ve zorbalardan ve prosedürel hatalardan şahsen acı çekmiş biriyim. Bu çapta bir şey elbette tahmin edilemezdi ama belirli şahsiyetlerin eleştirinin üzerinde tutulup kayırılması, [çocukları] koruma konusundaki hataların başlangıcını gösteriyor.

Coventry Yeşiller Partisi, söz konusu suçların işlendiği Challenor’un evini düne kadar parti merkezi olarak gösteriyordu. Coventry Yeşiller Partisi’nin merkezi bir suç mahalli ve bir yıldan beridir öyleymiş. Bu bazı açıklamalar ve özürler gerektirmiyor mu?

Coventry Yeşiller Partisi yerel şubesi bir açıklama yapmış değil. Aktivistlerin hepsinin David Challenor’u tanıyor olması gerek. Meslektaşlarının eylemlerini kınamak istemiyorlar mı?

Aimee Challenor neden uzaklaştırılmadı? Bir çocuğa tecavüz ve işkence etme suçlamasıyla duruşma bekleyen birini seçim danışmanı olarak atamanın, bir dizi prosedürel ilkeyi çiğnemekle kalmayıp partiyi itibarsızlaştırdığını sanıyorum.

Tüm şubenin tam bir soruşturma yürütülmek üzere uzaklaştırılması gerektiğini düşünüyorum, Yeşiller Partisi’nin bunu ciddiye aldığına ikna değilim. Başka kurbanlar da olabilir; parti, bu adamın bir seçim danışmanı ve Coventry’deki parti merkezinde ikamet eden biri olması dolayısıyla başka insanların da risk altında kalıp kalmadığını soruşturmak zorunda.

Yeşiller Partisi, hataları konusunda hiçbir özür dilemedi ve kurbana doğrudan ulaşmadı. Erkek şiddetinin, tecavüzün, işkencenin veya pedofilinin adını koymadılar, bunun yerine tatsız ‘toplumsal cinsiyet temelli şiddet’ terimini kullandılar. Bu, kurbana ve Challenor’un parti üyeliğini açığa çıkaran toplumsal cinsiyet eleştirel kadınlara doğrudan bir hakaret. Herhangi bir açıklama yapmaları bile bir haftayı aldı ve yaptıklarında da ortaya çıkan şey şu satırları içeriyordu: “Bu saldırılar ile Bay Challenor’un daha önce Yeşiller Partisi üyesi olması arasında hiçbir bağlantı yoktur.” Bu ne demek oluyor ki şimdi? O sizin aktivistinizdi, bir pedofili zanlısı, (muhtemelen) seçim çalışmasında sizin adınıza kapı kapı dolaşıyordu.

Anti-feminist bir lobici olan David Challenor, LGBTIQ+ Yeşiller grubunun diğer üyeleriyle birlikte, son birkaç yılı feministlere karşı başarılı bir göz korkutma ve nefret kampanyası yürüterek geçirdi. Bu aktivistlerin [David Challenor ve LGBTIQ+ Yeşiller grubu] başlıca amaçları şunlardı:

  • Fuhuşun yasallaştırılması
  • Çocuk ve yetişkinlerin [cinsiyet değiştirme amaçlı] tıbbi geçişlerinin teşvik edilmesi
  • Erkek bedenli bireylerin kadın alanlarına erişiminin önünün açılması
  • Kadınların ve kız çocuklarının boyunduruk altına alınması için kullanılan bir fikir olan ‘cinsiyetli’ beyinler fikrinin teşvik edilmesi
  • BDSM (şiddet) ve AB/DL (çoğu zaman bir bebek beziyle bebek gibi giyinmeyi içerir) gibi cinsel fetişleri normalleştirmek
  • Yukarıdaki gündemi kabul etmeyen kadınları susturmak (Bazı LGBTIQA+ Yeşiller üyeleri feminist Maria Maclachlan’a yönelik fiziksel saldırıyı kutladılar.)

Radikal feministler erkek şiddetine karşı yılmadan mücadele veriyorlar. BDSM’ye karşıyız, birinin cinsel aktivite sırasında dövülmeye veya fiziki zarar görmeye ‘rıza verebileceğini’ düşünmüyoruz. Başka bir insana acı vermekten cinsel zevk alan her kimse kınıyoruz. Bu görüşümüz nedeniyle, sanki şiddetten uyarılmak homoseksüel olmakla aynı şeymiş ve eleştirilmemesi gerekiyormuş gibi ahlakçı ve dar kafalı diye eleştirildik.

Radikal feministler ve lezbiyen feministler susturuldu, saldırıya uğradı ve Yeşiller Partisi’nden aforoz edildi. Biyolojik bir erkeğe televizyonda ‘erkek’ dediğim için üyeliğim askıya alındı ve ardından ihraç edildim. Olayın ardından birkaç gün içinde üyeliğimin askıya alınması, istediklerinde disiplin süreçlerini gayet hızlı işletebildiklerini gösteriyor.

Yerel parti örgütüm feministlere karşı yapılan zorbalıklara bir açıklama yayınlayarak direnmeye çalıştı: “North Surrey Yeşiller Partisi, ifade özgürlüğüne olan bağlılığını bir kere daha teyit etmekte ve tüm radikal feministlere ve cinsiyetleri ne olursa olsun tüm üyelere yönelik tüm susturma, taciz, tehdit ve fiziksel şiddeti kınamaktadır.” Yeşiller Partisi disiplin kuruluna yerel örgütün bu açıklamasına yönelik bir şikâyet yapıldı ve disiplin komitesi, “Radikal Feminist = TERF” gerekçesiyle bu açıklamanın kaldırılmasını istedi. Ey İngiltere ve Galler Yeşiller Partisi, Radikal Feministler partinizde bu kadar yaygın olan kadın düşmanlığını sorgulama cesaretine sahip olan kadınlar. Radikal feministler cinsel şiddeti kınayan kadınlar, radikal feministler kadınların ve çocukların korunmasını erkeklerin duygularının üzerine koyan kadınlar.

Hem LGBTIQA+ Yeşiller hem de Coventry Yeşiller Partisi bu çocuk tecavüzcüsünü barındırmış ve aktif şekilde kadın düşmanı bir gündemin yürütücülüğünü yapmıştır. Bu adamın bu hareketi hangi motivasyonla desteklediği şimdi ortaya çıkmış bulunuyor. David Challenor ile tanışmış veya onu desteklemiş üyelerin birçoğunun onun eylemlerinden tiksinti duyduğundan ve onunla temas etmiş oldukları için kendilerini son derece rahatsız hissettiklerinden kesinlikle eminim. Onlardan konuşmalarını istiyorum. Onlardan hareketleri içindeki adamların motivasyonlarına bakmalarını ve kendilerine, cinsel şiddeti ve kadın düşmanlığını normalleştirmekten kimin kazançlı çıktığını sormalarını istiyorum.

LGBTIQA+ Yeşiller ile Coventry Yeşiller Partisi’nden açıklamalar ve İngiltere ve Galler Yeşiller Partisi’nden daha net bir açıklama bekliyorum.

26 Ağustos 2018

Çeviri: Serap Güneş

Yeşiller Partisi* David Challenor meselesinde hatalarını kabul etmeli – Olivia Palmer” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: