Women’s Voices Matter’dan Yeşiller Partisi’ne* açık mektup (veya sosyalist bir örgütün kadın dışlayıcı olmamak için yapması gerekenler)**

* İngiltere ve Galler

** Alternatif başlık Dünyadan Çeviri tarafından eklendi

Screen Shot 2018-09-02 at 00.59.09.png
David Challenor

Sayın Yeşiller Partisi Üyesi/Yetkilisi/Temsilcisi,

Women’s Voices Matter’dan açık mektup

Bu yıl Şubat ayında aşağıdaki metni yazdım ve sonra Yeşiller Partisi LGBTIQA+ Twitter hesabının derlediği ve tweet’lediği meşum “TERF BLOKLAMA” listesi yalnızca özel erişime açık bir linke dönüştü. Bu yüzden aşağıdaki epostayı göndermemeye karar verdim.

Ardından AC tarafından yazılmış ‘Eşit Fırsatlar’ manifestosuna rast geldim. Bu metin tehlikeli şekilde kadın düşmanı ve kadınları siliyor, özellikle de lezbiyenleri ve biseksüel kadınları.

Bilmenizi isterim ki, son birkaç gündür David Challenor’ın çocuk cinsel istismarına ilişkin ana akım medyanın ilgisi ile ortaya çıkarılan son derece rahatsız edici iddialardan aylar önce yazılmış olan bu epostanın, Aimee Challenor’ın babası tarafından işlendiği iddia edilen suçlara ilişkin mevcut medya ilgisi ile kesinlikle hiçbir ilişkisi yoktur.

Women’s Voices Matter, Yeşiller Partisi’nden, şu iddia, soru ve önerilere yanıt vermesini istemektedir.

Birkaç hafta önceki Yeşiller toplantısında, bir Women’s Voices Collective üyesi olarak değil bir birey olarak aşağıdaki soruları sormuştum:

  • Yeşiller Partisi’nin Kadın[lardan sorumlu] yetkilisi kimdir?
  • Yeşiller Partisi kadınların cinsiyet eşitliği konusunda hangi spesifik politikalara sahiptir?
  • Yeşiller Partisi LGBTIQA+ politika belgesi, lezbiyen ve biseksüel kadınları neden göz ardı etmektedir?
  • Yeşiller Partisi ilkeleri, Olivia Palmer vakasında neden ihlal edilmiştir?

Eski bir Yeşiller Partisi meclis adayının üyeliğini, İşçi Partili bir aktivistin tweet’indeki bir kapris nedeniyle askıya almak kabul edilebilir değildir. Olivia Palmer üyeliğinin askıya alındığını Independent gazetesinden okuyarak, yani Yeşiller Partisi’nin ilkeleri doğrultusunda önce kendisi ile konuşulmaksızın öğrenmiştir.

Yeşiller Partisi LGBTIQA+ yetkilisi Aimee Challenor, kadın düşmanı olduğu bariz bir manifesto politika belgesi yazmıştır. Bu metin lezbiyenleri ve biseksüel kadınları tamamen göz ardı etmektedir.

Metinde yapılan sözcük taramasının sonucu şöyledir:

  • Kadın 0
  • Kadınlar 3 – hiçbiri doğuştan kadınları kastetmiyor, yalnızca trans kadın ve ikili cinsiyet dışındaki ‘kadınlar’ kastediliyor.
  • Lezbiyen 3 – yalnızca LGBTIQA+, yani erkeklerle ilişkili olarak geçiyor. Lezbiyen ve biseksüel kadınların özgün ihtiyaçlarını ve sorunlarını tamamen göz ardı eden ve eşitsizliği pekiştiren bir şekilde, Eşit Fırsatlar Politikanızda, erkeklerle ilişkili olduğu haller dışında, kadınlardan hiç söz edilmiyor.
  • Trans 19
  • Gey Erkekler ise elbette spesifik olarak geçiyor.

Yeşiller Partisi’nin LGBTIQA+ Twitter hesabı, daha bu yılın başına kadar, 28.503 Twitter hesabından oluşan bir bloklama listesini, çoğu kadın olan sesleri susturmak amacıyla aktif bir şekilde yaygınlaştırıyordu.

Aimee Challenor’ın bloklanacak Twitter hesaplarından oluşan bir liste yapması, bu listeyi [güncelleyerek] tutması ve Twitter’da paylaşması ve kişinin kendisini dilediği toplumsal cinsiyetle özdeşleştirebilmesi [politikasından] olumsuz etkilenen milyonlarca kadını ve çocuğu tanımlamak için saldırgan, aşağılayıcı ve hatalı bir terim olan ‘TERF’ü kullanması, son derece saldırganca ve kadın düşmanı.

Bu liste, olası işverenlere, nefret gruplarına ve tehlikeli niyetlere sahip olabilecek başkalarına, kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığı idame ettirebilmeleri için muazzam bir kolaylık sağlıyor. Daha önce herkese açık olan bu liste şu an oturum açmayı gerektiren bir sisteme geçmiş durumda. Yeşiller Partisi LGBTIQA+ Twitter hesabı incelendiğinde, daha önceki ‘herkese açık’ hali görülebilir. Şu an listeye, yalnızca Aimee Challenor’a kadın düşmanı olduğunu ispatlayabilenler erişebiliyor.

https://blocktogether.org/show-blocks/O_XWuPOdJeK5ySwWhaGKDnrHoPvO58Ns3DaSCZfc

Erkeklerin kadın olarak tanımlanmak istediklerini söylediklerinde, tüm kadın listelerine, müsabaka sporlarına, tek cinsiyetli alanlara ve kadın sığınaklarına sırf kadın olduklarını söyledikleri için katılmaya hak kazanmaları, eşitsizliği pekiştirmektedir. Erkekler kendilerini kadın olarak tanımlayabiliyor ve Yeşiller Partisi politikası tarafından destekleniyor ve teşvik ediliyorlar. Yeşil sol eğilimli kadınların siyasi yuvası yok, oy verebilecekleri hiçbir parti yok.

Dişi bedenlere – kendi bedenlerinin aksine – cinsel oyuncak muamelesi yapıldığını ve nesneleştirildiğini görerek büyümüş olan erkekler, aniden, o bedenlere bilfiil sahip kadınlarla tam olarak aynı kadın düşmanlığını ve cinsiyetçiliğini deneyimlediklerine karar veriyorlar.

Bu nedir? Toplumsallaşmanın ve yaşanmış dişi deneyiminin hiçbir anlamı yok mu? AC’ın Huff Post için yazdığı her makale, lezbiyen ve biseksüel kadınları göz ardı eder ve bunun yerine gerçekte ve biyolojik olarak kadın değil erkek olan trans kadınları merkeze alırken…

Sian Berry’nin Yeşiller toplantısında sorduğum bu soruların özünü görmezden gelerek netçe “Trans kadınların kadın olduğuna inanıyorum ve ölene dek buna inanacağım,” demesi, kadın mücadelelerinin gerçekliği açısından deli saçması. Dişi eşitsizliği ve ezilmişliği dişi bedenleri, dişi üreme sistemleri ile ilişkilidir. Kadınlar ve kız çocukları bu yüzden yasadışı ticaretin konusu oluyor, kullanılıyor, istismar ediliyor, pornoda aşağılanıyor, işkenceye ve şiddete maruz bırakılıyor, meta olarak alınıp satılıyor ve savaş silahı olarak vahşice tecavüze maruz bırakılıyor.

Şu anki Yeşiller Partisi davranışı ve tavırları internet sitenizdeki şu beyana net şekilde aykırı:

Sosyal Adalet

Herkes için onurlu bir yaşam, eşitlik, sosyal adalet ve insan haklarının teşviki.

Eşitlikler Sözcünüz, kadınlar ve kız çocukları için adalet sağlamak veya politikalar belirlemek doğrultusunda çalışmıyor.

Cinsiyetçiliğin, kadın düşmanlığının ve homofobinin değişmez aşındırıcı güçlerinin doğru şekilde tespiti, bazı trans aktivist dogmaların alt edilmesine katkı sağlayabilir ve kendini trans olarak tanımlayan insanların korunmasına yardımcı olabilir. Trans aktivizmin meşumluğunu, uyumsuzluktan mustarip ve cinsiyet değiştirmek isteyen ‘iyi dostunuz trans’tan ayırmak gerçekten önemli.

Samimi trans insanlar tavır ve davranış açısından trans akvitistlerin çoğundan çok ama çok farklı.

Trans aktivizm kadınları susturuyor, onlara hakaret ediyor ve onları şiddetle tehdit ediyor. Kadınlar, trans aktivizmin kadınlar ve trans insanlar açısından tehlikelerini görerek cesaretle kadın haklarını desteklemek için sözünü söyleyen ve trans aktivist hareketin zehirli kadın düşmanlığına karşı çıkan artan sayıda trans kadını yanlarında buldukları için şanslılar.

Yeşiller Partisi neler yapabilir?

Woman’s Place UK’in son derece makul beş talebini kamuoyuna açık bir şekilde benimseyebilir ve kadınların sesini daha da bastırmak ve susturmak için WPUK hakkında internette yayılan skandal ve zehirli saçmalıkları göz ardı edebilir.

Politikalarını ve kamuoyu ile paylaştığı metinleri 2010 Eşitlikler Yasası’na uyacak şekilde değiştirebilir. Cinsiyet korunan bir karakteristiktir. Toplumsal cinsiyet değil. Koruma altında olan [Toplumsal] Cinsiyet Değiştirme [hakkıdır].

Bu Yeşiller Partisi internet sayfasının cinsiyeti korunan bir karakteristik olarak dahil edecek ve 2010 Eşitlikler Yasası’na uyacak şekilde değiştirilmesi gereklidir. Lezbiyenler “aynı toplumsal cinsiyete cinsel çekim” duymazlar, aynı cinsiyete cinsel çekim duyarlar.

Women’s Voices Matter’a Yeşiller Partisi üyelerinin Yeşiller Partisi politika tartışmalarına nasıl katılabileceğini açıklayın. Özellikle de Yeşiller Partisi’nin yoksulluk içinde yaşayanlarla veya konferanslara katılmalarını olanaksız kılan bakım sorumlulukları olanlarla nasıl bağ kurabileceğini açıklayın. Telekonferans olabilir mi? İnternet oylaması? Katılımın nasıl genişletilebileceği konusunu gözden geçirmek faydalı olabilir mi acaba?

Yeşiller Partisi hiyerarşisi kadın haklarını, cinsel yönelimi, cinsiyet ve toplumsal cinsiyet tanımlarını tartışıyorsa, gayet makul olarak, dişi üyeler konferanslara ve politika belirleme süreçlerine aktif şekilde davet edilmeyi ve katılmaya teşvik edilmeyi hak ediyorlar. Toplumsal statülerinden, banka hesaplarından veya çocukları ya da diğer aile üyeleri için bakıcı tutup tutamamalarından bağımsız olarak.

Özellikle de kadın mücadeleleri ile ilgili tartışmalarda, lezbiyenleri destekleyen politikaların başlatılması ve desteklenmesinde. Lezbiyenler şu an görünmez durumdalar ve aynı cinsiyete cinsel çekim duyan kız çocuklarının kendini anlamasına ve güvenli şekilde olgunlaşmasına yardımcı olacak lezbiyen rol modelleri yok. Kendilerini kız olarak ‘tanımlamamayı’ tercih eden kız çocuklarına ilişkin mevcut trend ve Birleşik Krallık’ta toplumsal cinsiyet kimliği kliniklerine başvuran kız çocuklarının sayısındaki %300’lük artış, kısmen görünür rol modellerinin olmamasından kaynaklı olabilir.

Veya belki de yılda rapor edilen 80.000 tecavüz (erkekler tarafından kadınlara yönelik) vakasına karşı yalnızca %6’lık hüküm giyme oranından. Bu rakam 16 yaş ve altı kız çocuklarını içermiyor olmasına rağmen. Telford, Newcastle, Peterborough, Sheffield, Rotherham, Oxford ve Bristol’de yaşayan binlerce kız çocuğu dahil, Britanya’nın kasaba ve şehirlerinde kız çocukları. Uyuşturucu verilip, tecavüze maruz bırakılıp, sömürülüp pedofiliyi normalleştiren erkeklerin kârı için satılan kız çocukları… Kız çocuklarının neden erkek olmayı istediklerine şaşmamalı.

Yeşiller Partisi bir Çocuk Sözleşmesi’ne sahip olabilir mi lütfen? Çocukların alınıp satıldığı ve istismar edildiği bölgelerde yaşayan Yeşiller Partisi üyeleri politika belirleme süreçlerine dahil edilebilir mi?

Rochdale ve Telford eski savcısı Nazir Afzalm, BK hükümetine, “Grooming rings are the biggest recruiter for the far right” (Çocukları tuzağa düşüren çeteler aşırı sağın en büyük örgütlenme/propaganda malzemesi) derken haklı mı?

Yeşiller Partisi’nin kadınlar ve kız çocukları için sosyal adalet konusunda hala anlamadığı ne? Kadın sorununun ciddiye alındığının belirtileri var; kadınların liderlik rollerinde olması gibi. Ama idealler politika ile desteklenmezse ve kişinin kendisini dilediği toplumsal cinsiyetle özdeşleştirebilmesini aktif şekilde teşvik eden ve destekleyen Yeşiller Partisi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik cinsel saldırılar karşısında söz söylemezse, ağırlıklı olarak kadınları ve kız çocuklarını etkileyen sorunlar net bir şekilde temsil edilemezler ve kadınlar daha da silinir ve çoğu üreme adaleti, güç eşitsizliği, siyasi temsilden yoksunluk ve cinsel şiddet meseleleri etrafında toplanan kolektif edilmişliğe karşı duramazlar. Bu rapor bunlara ilişkin istatistikler ve gerçekler sunuyor. Verileri kullanın. Eşitlikler Sözcünüz kadınları temsil etmiyor ve savunmuyor.

Yeşiller Partisi’nin, spesifik olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik politikalar kaleme alacak, üreme sağlığı adaletini merkeze alacak, porno endüstrisine aktif şekilde karşı çıkmak için çalışacak, cinsel saldırıyı ve dişi ezilmişliğini kınayacak bir Kadın[lardan Sorumlu] Yetkiliye sahip olmasının zamanı geldi.

Bunu yapmak için partinin işsiz kadınlara, sıklıkla bekar annelere ve bakım sorumlulukları olan kadınlara, konferanslara ve politika belirleme süreçlerine katılabilmeleri için ücretsiz çocuk bakımı ve seyahat desteği sağlaması gerekebilir.

Patriyarkanızdan kurtulmayı gerçekten istiyorsanız, bu konuda bir şeyler yapmaya başlayın ve azıcık feminist ilkeniz olsun, yoksa sonunuz İşçi Partisi gibi olacak.

Sizin sorunun parçası değil çözüm olmanızı, “duvarınızda görmek istediğiniz söz” olmanızı istiyoruz. – Joshua Virasami, Black Lives Matter

Pozitif eşitlikçi değişim beklentisiyle,

Women’s Voices Matter Collective adına

Louise, Rebecca ve Hannah

Daha fazla bilgi için:

“İlericiler için cinsiyet ve toplumsal cinsiyet konusunda bazı temel sorular”

https://rebeccarc.com/2018/01/14/some-basic-questions-about-sex-and-gender-for-progressives/

“Araştırma, erkek ve kadınlarda farklı olan 6500 gen belirledi. Bir cinsiyette veya diğerinde en aktif olan genler, evrimimizde ve sağlımızda kritik rol oynayabilir”

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170504104342.htm

Bu linkler de yeterli gelmezse, yalnızca dişilerin silinmesi, bastırılması ve susturulması ile ilgili olmayan başka okuma materyalleri de var. The Economist gazetesinin iki haftalık Open Future serisinde trans kimlikler üzerine yayınladığı makaleler bu belgede. Makalelerin tümü dahil değil.

Bu epostayı okuyup hala ‘Ya erkekler?’ diyecek olanlar içinse, yetişkin erkekleri destekleyen bir kuruluş olan Eaton Vakfı’nın kurucusu Jessica Eaton’ın sözlerini iletiyorum. Jessica ‘ya şu ne olacak’ tavrını güzel yanıtlamış.

Kadın sorunu üzerine düşünmeye, öğrenmeye veya faaliyet yürütmeye ayıracak fazla zamanınız yoksa, şurada #NotAllMen üzerine feminist blog yazarı Kirsty S tarafından yazılmış makalenin daha kısa bir versiyonu var. Trans kadınların kadın olduğuna inananlar ise kadınlara trans aktivistler tarafından nasıl davranıldığını keşfetmek isteyebilir – içiniz almıyorsa bu internet siteleri gerçekten şok edici olabilir:

https://terfisaslur.com/

http://anti-female-receipts.tumblr.com/

Women’s Voices Matter sosyal medya alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Blog gönderileri

www.facebook.com/pg/womensvoicesmatter/notes/

Facebook Page

Twitter @Womens_Voices_

Kaynak

Çeviri: Serap Güneş

26 Ağustos 2018

Women’s Voices Matter’dan Yeşiller Partisi’ne* açık mektup (veya sosyalist bir örgütün kadın dışlayıcı olmamak için yapması gerekenler)**” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: