7 Basit Çizimle Tecavüz ve Rıza

Günümüzde tecavüz konusunda yapılan tartışmaların en ihtilaflı noktalarından biri rıza. Tecavüzler bazen tecavüzcüler yaptıkları şeyin ne olduğunu veya kurbanın neden o şekilde hissettiğini dahi anlamadan gerçekleşiyor. Çizer Alli Kirkham, cinsel ilişki meselelerini herkes açısından anlaşılması daha kolay gündelik yaşam örnekleri üzerinden gösteren 7 çizimlik bir seri ile, sorunu toparlamaya yardımcı olmuş.

“Tecavüz” sözcüğü birçok insanın zihninde, insanlara geceleri cinsel saldırıda bulunan kapüşonlu karanlık şahısların görüntüleri olarak canlanır. Zorbalar, çoğu insanın kafa karışıklığı yaşadığı belirsiz bir ‘gri alanı’ kapsayan rıza ile pek ilgilenmezler. ABD’de cinsel şiddet karşıtı bir örgüt olan RAINN’e göre, tecavüzcülerin yüzde 47’si kurbanın arkadaşı veya yakınıdır ve saldırıların beşte dördü kurbanın tanıdığı birince gerçekleştirilmektedir. Erkeklerin ve kadınların, ne yaptığının farkında bile olmaksızın birbirlerinin sınırlarını ihlal etmekten kaçınmak için kendilerini bu konuda eğitmesi gerekiyor.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Serap & Eda Türkçeleştirdi

7 Basit Çizimle Tecavüz ve Rıza’ için 6 yanıt

Add yours

  1. İsabetli benzetmeler olmuş. Ben, tecavüz olaylarının intihar gibi “bulaşıcı” olduğuna inanıyorum. Normal insanlar için değil belki ama altta yatan bir bozukluk varsa medyada yer alan haberler ile böyle birşeyin “yapılabilir” olduğu bazılarının aklına düşebiliyor. İntiharla ilgili durum kanıtlanmış gibi, tecavüzle ilgili olan ise benim hipotezim:
    http://ackuzu.com/intihar-bulasicidir-peki-ya-ozgecan-aslanin-yasadigi-vahset/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: