Erkeklerin Kadınlara ve Kız Çocuklarına Cinsel Erişim Hakkı Olduğu Fikrini Teşvik Etmeyi Bırakmalıyız

10 Kasım 2022

“Satılık Öğrenciler: Direniş için Araçlar” [Students for sale: Tools for resistance] konferansındaki sabah paneli. Soldan sağa: Tsitsi Matekaire, Lulu, Chelsea Geddes, Fiona Broadfoot.

Bu, Fiona Broadfoot’un 15 Ekim 2022’de Londra’da düzenlenen “Satılık Öğrenciler: Direniş Aletleri” konferansında sabah oturumunda yaptığı konuşmanın düzenlenmiş bir dökümüdür. Panelin video kaydı YouTube’da. Fiona’nın konuşması 7:05’te başlıyor.

Bu sabah, bu çok önemli konferansı açıyor olmak benim için büyük bir ayrıcalık. Adım Fiona Broadfoot. Uzun yıllardır aktivizmin içindeyim ve Build a Girl [Bir Kız Yetiştirmek] projesinin kurucusu ve CEO’suyum. Kızları desteklemek (benzersiz bir benlik algısı geliştirmelerine, cinsel şiddet ve taciz sonrasında iyileşmelerine yardımcı olmak) için çalışıyorum.

Çok zor bir durum çünkü zihin olarak bedenimizden kopuyor, kimliğimizi kaybediyoruz. Çalışırken kullandığımız bir takma ad oluyor ve sevgi dolu, değer veren ve önemseyen tüm yanlarımızı kapatıyoruz. Her gün on insafsız herifle başa çıkmaktan derim epey kalınlaştı. Ortalama ondu, ama 15 ya da 20 erkek ya da kesat bir günde beş erkek olabiliyordu. Bu epey erkek demek.

Kızların bu düzene ayartılması şimdilerde çok küçükken başlıyor. Altı, yedi, sekiz, dokuz ya da on yaşında kendilerine “ateşli” diyen kızlarla çalışıyorum çünkü onlar, cinsel obje olmaya, “pornoya hazır” ya da daha doğrusu “istismara hazır” olmaya (çünkü bu cinsellik değil) toplum tarafından tamamen ayartılmış durumda.

İşçi sınıfı çocuklarına özel bir bağlılığım var. Birleşik Krallık’ta, özellikle kendi şehrimde sosyal konutlarda çalışıyorum ama ulusal ve uluslararası düzeyde de çalıştım. Çalışmayan, eğitimsiz ailelerden gelen çocuklar çok yoksul ve sağlıksız durumda.

Çalıştığım en büyük sosyal konutta, kadınların ortalama yaşam beklentisi yaklaşık kırk ve genellikle o yaşa kadar çoktan büyükanne olmuş oluyorlar. Sosyal medyayla gitgide daha görünür hale geliyor olsalar da, bütünüyle gizli durumdalar – gizli cemaat gibi.

Bu kızlar, sırf doğup büyüdükleri mahalle yüzünden hayattan siliniyor. Çok küçük yaşlardan itibaren siliniyorlar, bu nedenle, “seks işçisi” olmanın harika olduğu fikriyle – harika bir kariyer olduğu ve uygulanabilir, seksi ve harika bir seçenek olduğu fikriyle – mücadele etmek amacıyla özsaygılarını geliştirmeleri için sürekli olarak onları teşvik etmeniz ve onlara destek vermeniz gerekiyor.

Benim çalışma alanımda asla buna izin vermem, asla.

Desteklediğim bir kız avukat olmak için gerçekten çok ders çalışıyor ama sınıfı ve yoksulluğu nedeniyle öğretmenlerinden çok fazla ayrımcılığa maruz kalıyor.

Kızları yetiştirmek devasa bir iş. Kızlar bana, daha şimdiden okula giderken, işe giderken erkeklerin kendilerine ıslık çaldığını ve asıldığını söylüyor. Okul üniformalı kızlardan tahrik olan erkekler!

Aslına bakarsanız, beni satın alan erkeklerin de en büyük isteği buydu. Seks ticaretine girdiğimde 15 yaşındaydım ama yine de benden daha da gençmişim gibi davranmamı istiyorlardı. Bana hala küçük bir kızmışım gibi davranmak istiyorlardı ve sık sık genital bölgemi tıraş etmemi istiyorlardı.

Konuşmalarımı önceden yazmam. Konuşmalarımı asla yazmam çünkü yazarken travma geçiriyorum, yani burada önümde yazılı metin olmadan konuşuyorum. Konuşmalarım asla çok düzenli olmaz. Gelişine konuşurum, herhangi bir akademik yeterliliğim yok ama okulda pek çok talihsiz deneyimim oldu, orası kesin.

Bu kızlara daha iyi eğitim almaları, daha iyi seçeneklere sahip olmaları için bir fırsat veriyorum. Sonra üniversiteye gidiyorlar ve “seks işçiliği”nin kolay para olduğu fikrine kapılıyorlar. Onlara her ay biraz maddi destek veren ebeveynleri olmayacak; karınlarını doyurmakta zorlandıklarında başvuracakları kimseleri olmayacak çünkü üniversite eğitimine kamusal destek vermiyoruz ve kızlarımız ve genç kadınlarımız için ücretsiz üniversite eğitimi sunmuyoruz.

Bu yolda ilerlerken fuhşa ayartılacak olan kesinlikle onlar –cinsel istismara uğradıkları için çoktan fuhşa hazır hale getirildiler zaten. Toplum zaten onları erkekler için, talep için, asla durup niye var olduğunu sorgulamadığımız o “görünmez talep” için hazırlıyor.

Diğer kadınların İskandinav Modeli hakkında konuşacağını biliyorum ama erkeklerden gelen bu talebi, bu seks satın alma talebini kesinlikle anlamamız gerekiyor.

“Seks işi iştir” şürekasını ifşa etmemiz gerekiyor. Erkeklerin, hangi yaşta, hangi bedende, hangi konumda olursa olsun, kadınlara istedikleri gibi ve istedikleri zaman cinsel erişim hakkına sahip olduğu fikrini yaymayı bırakmalıyız.

Bunu çok net biçimde ifşa etmeli ve haykırmalıyız! Hele toplum olarak kadınları, kızları böylesine nesneleştiriyorken, ayartıyorken. Şehrimde başka bir insana, savunmasız bir kıza veya kadına erkeklerin istediğini yapması sadece 5 sterlin. Beş sterlin!

Bu kadınlar muhtemelen günde 20 ya da 30 erkeğe maruz kalacak ve bunlar olurken hayatımı yaşayamam ve bu fikrin bir parçası olup destekleyemem, bir saniye bile, hiçbir kız – kesinlikle hiçbiri – için destekleyemem.

Üniversitelerdeki pek çok savunmasız genç kadının bunun bir nevi bireysel özgürlük/güçlenme olduğunu sandığını biliyorum – ama yalnızca kısa, çok kısa bir süre için… Eskiden halimden memnun olduğumu, bir ofiste saati iki sterline çalışmayacağımı söylerdim –sanırım ben fuhuş sektöründeyken asgari ücret buydu. Herkese iyi olduğumu söyler ve sonra eve gider ve her gece banyoda kaynar suda derilerim kanayıncaya kadar kendimi fırçalardım çünkü fuhşun kabul edilebilir olmasının hiçbir zaman hiçbir yolu yok. Asla.

Asla ve kat’a normal değil. Sözlerimi burada bitireceğim ve geldiğiniz için teşekkürler ve lütfen, her yerde bunu haykırın.

Kaydı izlemek için:

“Satılık Öğrenciler: Direniş için Araçlar” konferansının sabah oturumunun kaydına buradan erişebilirsiniz. Fiona Broadfoot’un muhteşem katkısı 7:05’te başlıyor.

Kaynak metin: https://nordicmodelnow.org/2022/11/10/we-must-stop-promoting-the-idea-that-men-have-the-right-to-sexual-access-to-women-girls/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: