Austin Williams – Tang Ping: Çin Gençliği Çalışmayı Nasıl Reddediyor?

“Yan Gelip Yatma” [‘lying flat’] Hareketi, Başkan Şi’den artan memnuniyetsizliğin bir işareti

20 Eylül 2022

Çeviren: S. Erdem Türközü

Başkan Şi Cinping, bir ay içinde Çin Komünist Partisi’nin 20. Ulusal Kongresi’ne girerken, parti lideri olarak eşi görülmemiş bir üçüncü dönemi kazanması neredeyse garanti. Bununla birlikte, ters rüzgârlar esiyor: iktisadî yavaşlama, konut krizi ve iyileşmeyi hâlâ engelleyen ödün vermez sıfır-COVİD siyasası. Ama seçilmemiş lider için daha az araştırılan bir meydan okuma, varoluşsal bir kriz yaşayan ülkenin gençliği.

Çin genelinde 200 milyondan fazla insan hâlâ bir tür karantina altında; iş hayatı düşüşte ve hayatlar mahvoluyor. Cinping, rotasını değiştirdiğine dair hiçbir işaret göstermiyor ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, öfke büyüyor, özellikle de acımasız çözümler işe yaramadığı için.

Eğitimli kentli gençler arasındaki hayal kırıklığı özellikle aşikâr. Çin Ulusal İstatistik Bürosu, genç işsizlik oranını %20 olarak belirlerken, Çin üniversitelerinden on bir milyon mezun, son iki yılda gelir elde etme güçlerinin azaldığını gördü. Genç kuşaklar, artık insana yakışır bir iş ve daha iyi ücret garantisi sağlamadığı için üniversite eğitimine olan ilgilerini kaybediyor.

Bu soruna bir tepki, ülkeden kaçmaya çalışmak oldu. Üç aylık Şanghay karantinası sona erdikten hemen sonra, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, yaklaşık 600.000 kişinin göç ​​etmek için başvurması nedeniyle, Çin’den potansiyel olarak “büyük bir göç”ten söz etti. Çin’in sıkı gözetimi ve seyahat kısıtlamaları göz önüne alındığında, bu ayrılma arzusunun gerçekleşmemesi, yalnızca umutsuzluğu artırdı. Dolayısıyla gençler farklı bir protesto biçimine yöneliyor.

Tang Ping [Yan Gelip Yatma] Hareketi, Çin’deki çoğu protestoda olduğu gibi sosyal medyada başladı. Luo Huazhong (Çin’de bisiklete binmek için işini bırakan ve geçici işlerde çalışan, gezgin bir yaşam tarzında tatmin bulan eski bir fabrika işçisi) bir gönderisinde, fare yarışının dışına çıkmaktan aldığı hazzı yazdı. Sömürülmeyi reddetti. Orijinal manifestosu şöyle başlıyordu: “Uzanmak benim akıllıca hareketimdir. İnsanlar ancak uzanarak her şeyin ölçüsü olabilir.”*

Tang Ping, ÇKP’nin başarısızlığa karşı artan kültürlerarası hoşnutsuzluğun sadece bir örneğidir. Ulusal toparlanmanın amaçlarına edilgen bir direniştir ama daha da önemlisi, Tang Ping’de örneklenen özerk işbirliği-yapmama, devletin merkezi otoritesine doğrudan bir meydan okumadır. Ne de olsa parti, varlığı için sosyal uyumu gerektirir. Devlet haber ajansı Şinhua, “baskı karşısında ‘yan gelip yatmayı’ seçmenin sadece adaletsiz değil, aynı zamanda utanç verici olduğunu” söylüyor.

“Çin Uygarlığı’nın büyük yeniden canlandırılması”na katılmayı reddetmek, Şi Cinping’in temel kalkınma hamlesine büyük bir meydan okuma teşkil ediyor. Kalkınma, COVİD sonrası ekonomiyi yeniden canlandırmak için tüketecek insanlara gereksiniyor. Cinping dünya sahnesinde güçlü görünmesi gerekiyor. Vicdani retçiler ordusu olmadan bunu yapabilir.

Şi Cinping, ulusun gençliğini Çin deneyinin bir sonraki aşamasına katılmaya ikna edebilir mi, yoksa onları zorlaması mı gerekecek? Bu ikilem, Şi Cinping’in bir sonraki -ve muhtemelen son- beş yıllık dönemine başlarken gereksindiği son şeydir.

* Protagoras’ın “insan her şeyin ölçüsüdür” sözüne atıf –ç.n.

Kaynak metin: https://unherd.com/thepost/tang-ping-how-chinas-youth-are-refusing-to-work/

Fikri takip:

Tom Hodgkinson – Sessiz İş Bırakma

Reklam

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: